ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ 8άδα ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΤΟΥ ΔΙΠΛΟΥ ΑΝΔΡΩΝ

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ 8άδα ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΤΟΥ ΔΙΠΛΟΥ ΑΝΔΡΩΝ

Μεγάλες εμφανίσεις από τους αθλητές του Αίαντα Ευόσμου στο Πανελλήνιο ατομικό και διπλό πρωτάθλημα των ανδρών, που ξεκίνησε σήμερα στην αίθουσα (Μιχάλης Παγιώτης) στο Βυζαντινό κέντρο αθλητισμού στον Άλιμο και ολοκληρώνεται αύριο με τις τελικές φάσεις των οχτώ.

Ας τα πάρουμε από την αρχή, ξεκινώντας από το ατομικό των ανδρών  όπου η κλήρωση έγινε το πρωί και συμμετείχαν και οι τρεις αθλητές μας σε σύνολο 44 αθλητών από όλοι την Ελλάδα και όλων των κατηγοριών. Την καλύτερη πορεία έκανε ο Αθλητής μας Καλαϊτζής Δημήτρης όπου έφτασε μέχρι και τους 16 καλύτερους, στον όμιλο αντιμετώπισε πρώτα τον Παπαγεωργίου Κώστα αθλητή του ΑΣ ΠΕΡΑ Αθηνών ,νούμερο 1 του πίνακα αξιολόγησης της Ελλάδος και πρωταθλητή Ελλάδος τα δύο τελευταία χρόνια , έχασε με σκορ 0-3 αλλά στο πρώτο σετ του αγώνα έχασε μεγάλη ευκαιρία και ενώ ήταν 9-5 μπροστά έχασε έξι πόντους συνεχόμενους και ηττήθηκε με 11-9. Στον δεύτερο αγώνα του ομίλου επιβλήθηκε με 3-0 σετ του μαχητή  Γερόλυμου Βασίλη αθλητή του ΑΣ Πρωταθλητές ομάδα της Β΄ εθνικής Αθηνών και έτσι προκρίθηκε στους 32 καλύτερους και κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Μουχτούρη Γιώργος αθλητή του ΑΟ Ταταύλα 2ης ομάδας της Α1 κατηγορίας και κάνοντας την υπέρβαση κέρδισε με 3-2 σετ και προκρίθηκε στους 16 καλύτερους ένα από τα καλύτερα πλασαρίσματα αθλητή μας στο Πανελλήνιο, εκεί βρέθηκε αντιμέτωπος με   τον Ρηνιώτη Τάσο αθλητή του ΑΟ Αμφιθέας και νούμερο 3 του πίνακα αξιολόγησης όπου ηττήθηκε με 0-3 σετ κάνοντας πολύ καλό αγώνα.

Ο έφηβος αθλητής μας Γιοβάς Ανέστης κληρώθηκε στον όμιλο με τον Ρηνιώτη Τάσο του ΑΟ Αμφιθέας ,νούμερο 3 του πίνακα αξιολόγησης και ηττήθηκε εύκολα με 0-3 σετ, όμως στον αγώνα πρόκρισης με τον πολύπειρου Δήμα Ιωάννη του ΑΣ Πρωταθλητές κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του και να κερδίσει με 3-2 σετ και 11-6 στο κόντρα σετ, έτσι προκρίθηκε στα νοκ άουτ παιχνίδια (32άδα) όπου αντιμετώπισε τον  Κωνσταντινόπουλο Γιώργο αθλητή του ΑΟ Πεύκης ομάδα Α1 κατηγορίας , νούμερο 9 του πίνακα αξιολόγησης της Ελλάδος όπου ηττήθηκε με 0-3 σετ.

Ο τρίτος αθλητής μας ο έφηβος Οικονόμου Γρηγόρης με δύο ήττες στον όμιλο αποκλίστηκε από την συνέχεια, έχασε 0-3 σετ από τον Γεωργαντά Ιωάννη αθλητή του ΑΟ Αμφιθέας , νούμερο 14 του πίνακα αξιολόγησης και από τον Κανναβό Σωτήρη του ΑΣ το Γυμνάσιο με 1-3 σετ.

Στο διπλό οι δύο έφηβοι μας Γιοβάς και Οικονόμου έκαναν την υπέρβαση και θα αγωνιστούν αύριο (Κυριακή) για το μετάλλιο (8άδα) με αντιπάλους τους Ρηνιώτη/Κωνσταντινόπουλο Κ. αθλητές του ΑΟ Αμφιθέας και ΑΟ Πεύκης αντίστοιχα. Για να φτάσουν εώς εδώ κέρδισαν πρώτα τους Νικολακάκη/Βλασακούδη αθλητές του Εθν. Αλεξανδρούπολης και του Άβαντα με 3-0 σετ και τους Κώτση/Σοφιανό του ΑΣΕΑ Καβάλας με σκορ 3-1 σετ.  Το άλλο  διπλό μας Καλαϊτζής/Κελιαφάνος (ΑΟ Πολυγύρου) έχασαν από τον πρώτο γύρο.

Οι προημιτελικοί που θα γίνουν την Κυριακή:

Απλό ανδρών:

Κώστας Παπαγεωργίου (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)-Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Α.Ο. Πεύκης)

Γιώργος Φραγκούλης (Α.Ο. Ταταύλα)-Γιώργος Κανάσης (Ο.Α. Χανίων)

Κώστας Λαγογιάννης (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)-Μιχάλης Τσαχάκης (Γ.Σ. Άρης Βούλας)

Τάσος Ρηνιώτης (Α.Ο. Αμφιθέας)-Αντώνης Μαλινάκης (Γ.Σ. Φιλία Ορεστιάδας)

Απλό γυναικών:

Αγγελίνα Παπαδάκη (Α.Ε. Αθηνά Μαγκουφάνας)-Καλλιόπη Σωτηροπούλου-Πεσιρίδου (Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης)

Μαρία Χριστοφοράκη (Α.Ο. Φοίνιξ Αγίας Σοφίας Πειραιά)-Αλίκη Κιούφη (Δ.Α.Ο. Ταύρου)

Κατερίνα Τόλιου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)-Δήμητρα-Θωμαΐς Τσεκούρα (Αθηνά Μαγκουφάνας)

Φιλαρέτη Εξάρχου (Α.Ο. Φοίνιξ Αγίας Σοφίας Πειραιά)-Ελένη Γεωργιάδου (Δ.Α.Ο. Ταύρου)

Διπλό ανδρών:

Κώστας Παπαγεωργίου/Κώστας Λαγογιάννης (Α.Σ. Πέρα Αθηνών)-Νίκος Αντωνιάδης/Παναγιώτης Κούνουπας (Α.Κ. Ζωγράφου/Α.Ο. Ποσειδών Λουτρακίου)

Τάσος Ρηνιώτης/Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Α.Ο. Αμφιθέας/Α.Ο. Πεύκης)-Ανέστης Γιοβάς-Αλχαζίδης/Γρηγόρης Οικονόμου (Α.Π.Σ. Αίας Ευόσμου)

Γιώργος Φραγκούλης/Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Α.Ο. Ταταύλα/Α.Ο. Πεύκης)-Γιάννης Γεωργαντάς/Γιώργος Μουχτούρης (Α.Ο. Αμφιθέας/Α.Ο. Ταταύλα)

Λευτέρης Μάκρας/Αντώνης Μαλινάκης (Πέρα Αθηνών/Φιλία Ορεστιάδας)-Γιώργος Παντερής/Κώστας Μαδέσης (Ηράκλειο 2001/Αθηνά Μαγκουφάνας)

Διπλό γυναικών:

Λάουρα Νικουλάε/Αγγελίνα Παπαδάκη (Πέρα Αθηνών/Αθηνά Μαγκουφάνας)-Αγγελική Εικοσπεντάκη/Φρόσω Τσαχάκη (Π.Κ.Δ. Ταύρου)

Ελένη Γεωργιάδου/Αλίκη Κιούφη (Δ.Α.Ο. Ταύρου)-Κατερίνα Τόλιου/Γεωργία Ζαβιτσάνου (Δ.Α.Ο. Ταύρου/Φοίνικες Πάτρας)

Βάνια Ζάνεβα/Καλλιόπη Σωτηροπούλου-Πεσιρίδου (Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης)-Νίκη Μπρισκόλα/Θάλεια Κορδούτη (Α.Ο. Πεύκης)

Φιλία Εμίρη/Αναστασία Τσεκούρα (Α.Ε. Αθηνά Μαγκουφάνας/Α.Σ. Πέρα 2005)-Μαρία Χριστοφοράκη/Φιλαρέτη Εξάρχου (Α.Ο. Φοίνιξ Πειραιά)

Ευχόμαστε καλή επιτυχία για τον αυριανό αγώνα στους αθλητές μας.

03-03-2012

 

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...