• ΚΙΝΑ στους ΑΝΔΡΕΣ & ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ στις ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΙ ΠΡΩΤΙΕΣ

    ΚΙΝΑ στους ΑΝΔΡΕΣ  ΚΑΙ ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ στις ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΙ ΠΡΩΤΙΕΣ

    Στους άνδρες το μεγάλο φαβορί η Κίνα τερμάτισε πρώτη με χαρακτηριστική άνεση δείχνοντας για άλλη μια φορά ποιος είναι το αφεντικό του παγκόσμιου πιγκ πογκ. Αναλυτικά ο αγώνας παρακάτω.

    ΓΕΡΜΑΝΙΑ             1             –              3              ΚΙΝΑ

    3
    BOLL Timo

    9

    11

    2
    MA Long

    8

    11

    12

    10

    11

    5

    11

    7

    0
    OVTCHAROV Dimitrij

    9

    11

    3
    MA Lin

    7

    11

    5

    11

    1
    SUSS Christian

    11

    7

    3
    ZHANG Jike

    9

    11

    9

    11

    7

    11

    1
    BOLL Timo

    16

    14

    3
    MA Lin

    4

    11

    8

    11

    7

    11

    OVTCHAROV Dimitrij


    MA Long

    Στις γυναίκες έγινε η έκπληξη και η Σιγκαπούρη κέρδισε την Κίνα σε έναν ανεπανάληπτο τελικό που κράτησε τη αγωνία μέχρι και τον τελευταίο πόντο.  Αναλυτικά ο αγώνας παρακάτω.

    ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ       3         –         1           ΚΙΝΑ

    3
    FENG Tianwei

    8

    11

    2
    DING Ning

    3

    11

    11

    8

    11

    9

    11

    9

    3
    WANG Yuegu

    11

    7

    1
    LIU Shiwen

    11

    8

    2

    11

    12

    10

    1
    SUN Beibei

    11

    6

    3
    GUO Yan

    6

    11

    4

    11

    6

    11

    3
    FENG Tianwei

    11

    7

    2
    LIU Shiwen

    14

    16

    11

    7

    9

    11

    11

    7

    WANG Yuegu


    DING Ning

    31-05-2010


  • ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΙΝΑ VS ΓΕΡΜΑΝΙΑ

    ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ     ΚΙΝΑ  VS   ΓΕΡΜΑΝΙΑ

    Ο μεγάλος τελικός των ανδρών θα γίνει αύριο στις 16:00 το μεσημέρι μεταξύ της ΚΙΝΑΣ και της ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ, η Κίνα κέρδισε στον ημιτελικό με 3-0 την Ιαπωνία, ενώ  η Γερμανία  έκαμψε την αντίσταση  της Κορέας με 3-1.

    Ενώ στον αντίστοιχο τελικό των γυναικών που θα γίνει στις 13:00 το μεσημέρι θα τεθούν αντιμέτωπες  η ΚΙΝΑ με την ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ, στα ημιτελικά η Κίνα κέρδισε την Ιαπωνία με 3-0, ενώ η Σιγκαπούρη την Γερμανία με 3-0.

    29-05-2010  


  • 20η Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ και 35η Η ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

    20η Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ και 35η Η ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

    Τελικά την 20η θέση κατέλαβε η εθνική ομάδα των ανδρών στο παγκόσμιο ομαδικό της Μόσχας, το συγκρότημα του Κώστα Βατσακλή έδωσε εννέα αγώνες στη Μόσχα και είχε συνολικό απολογισμό 3 νίκες και 6 ήττες. Σε προσωπικό επίπεδο ο Παναγιώτης Γκιώνης (που αγωνίστηκε στα παιχνίδια του γκρουπ κι έχασε τα υπόλοιπα λόγω τραυματισμού) είχε στατιστική 5 νίκες και 1 ήττα, ο Κώστας Παπαγεωργίου 2 νίκες-8 ήττες, ο Δημήτρης Παπαδημητρίου 3 νίκες-5 ήττες και ο Τάσος Ρηνιώτης 2 νίκες-6 ήττες.

    Η αντίστοιχη εθνική των γυναικών κατετάγη στην 35η θέση, η ομάδα του Γιώργου Καρύτσα έδωσε οκτώ αγώνες και είχε συνολικό απολογισμό 4 νίκες και 4 ήττες. Σε ατομικό επίπεδο η Ντουλάκη εμφάνισε 9 νίκες και 4 ήττες, η Εξάρχου 2 νίκες-9 ήττες και η Χριστοφοράκη 7 νίκες-1 ήττα.

    Έτσι και οι δύο ομάδες μας πέτυχαν τον στόχο τους, δηλαδή την παραμονή στις κατηγορίες τους.

    29-05-2010


  • ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΜΟΣΧΑΣ

    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΜΟΣΧΑΣ

    Το παγκόσμιο πρωτάθλημα πινγκ πονγκ  του ομαδικού ξεκίνησε σήμερα 23 Μαΐου και θα διαρκέσει μέχρι και τις 30 του ίδιου μήνα, η χώρα που φιλοξενεί το πρωτάθλημα είναι η Ρωσία και συγκεκριμένα η Μόσχα. Η χώρα μας συμμετέχει με την αντρική ομάδα στην Championship Division (πρώτη κατηγορία) και η γυναικεία ομάδα μας στην Second Division (δεύτερη κατηγορία).

    Για γρήγορα αποτελέσματα επισκεφτείτε  την ιστοσελίδα www.ittf.com .

    23-05-2010      


  • ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Ο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ Η ΦΙΛΗ ΣΤΟ ΑΠΛΟ

    ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Ο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ Η ΦΙΛΗ ΣΤΟ  ΑΠΛΟ

    Δύο αθλητές του Α.Σ. Πέρα Αθηνών ο Κώστας Παπαγεωργίου στους άνδρες και η Χριστίνα Φίλη στις γυναίκες αναδείχτηκαν σήμερα πρωταθλητές Ελλάδας στο απλό, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης της μεγάλης κατηγορίας για τη σεζόν 2009-2010. Ο Παπαγεωργίου κατέκτησε τον συγκεκριμένο τίτλο για δεύτερη φορά, ενώ η Φίλη έφτασε τα έξι χρυσά μετάλλια στο απλό γυναικών! Η διοργάνωση έγινε στο Βυζαντινό Αθλητικό Κέντρο και ήταν αφιερωμένη στην μνήμη του επί σειρά ετών διοικητικού στελέχους της Ε.Φ.Ο.Επ.Α. και του Α.Σ. Πέρα Αθηνών Δάμωνα Δαμιανίδη, που έφυγε από τη ζωή τον Ιανουάριο του 2009.

    Δυνατές και θεαματικές αναμετρήσεις περιλάμβανε και η δεύτερη ημέρα και είναι χαρακτηριστικό ότι τα συνολικά οκτώ χρυσά μετάλλια πήγαν σε οκτώ  διαφορετικούς αθλητές κι αθλήτριες! Στο διπλό ανδρών πρώτευσαν οι νεαροί Γιώργος Φραγκούλης/Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (από τον ΑΟ Ταταύλα και τον Α.Ο. Πεύκης) και σημείωσαν μικρή έκπληξη. Μη προβλέψιμο ήταν το αποτέλεσμα και στο διπλό γυναικών όπου κατέκτησαν την πρωτιά οι Λάουρα Νικουλάε/Μαρία Χριστοφοράκη του Ολυμπιακού. Στο διπλό μικτό επικράτησε το 1ο φαβορί, ο Γιάννης Βλοτινός από τη γαλλική Σαρτρ και η Κατερίνα Ντουλάκη από την ισπανική Κολόσα Βαγιαδολίδ.

    Αναλυτικά οι αθλητές που κατέκτησαν τις πρώτες θέσεις:

    Απλό ανδρών:1ος  Κώστας Παπαγεωργίου (Α.Σ. Πέρα Αθηνών),  2ος Δημήτρης Παπαδημητρίου (Α.Ο. Ταταύλα),  3οι  Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Α.Ο. Πεύκης) και Τάσος Ρηνιώτης (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.).

    Απλό γυναικών:1η  Χριστίνα Φίλη (Α.Σ. Πέρα Αθηνών),2η  Κατερίνα Ντουλάκη (Κολόσα Βαγιαδολίδ Ισπανίας ),3ες Αγγελίνα Παπαδάκη (Α.Σ. Πέρα Αθηνών) και  Λάουρα Νικουλάε (Ολυμπιακός ΣΦΠ).

    Διπλό ανδρών:1οι  Γιώργος Κωνσταντινόπουλος/Γιώργος Φραγκούλης (ΑΟ Πεύκης/ΑΟ Ταταύλα), 2οι  Τάσος Ρηνιώτης/Δημήτρης Παπαδημητρίου (Ολυμπιακός ΣΦΠ/ΑΟ Ταταύλα), 3οι  Γιάννης Βλοτινός/Κλαούντιο Κύρου (Σαρτρ Γαλλίας/Ολυμπιακός ΣΦΠ)  και  Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος/Γιάννης Παπαδάκης (ΑΟ Πεύκης/ΑΣ Το Γυμνάσιο).

    Διπλό γυναικών:1ες  Λάουρα Νικουλάε/Μαρία Χριστοφοράκη (Ολυμπιακός), 2ες  Κατερίνα Ντουλάκη/Χριστίνα Φίλη (Κολόσα Ισπανίας/Πέρα Αθηνών),3ες  Δέσποινα Δάνδουλα/Όλγα Γεωργοπούλου (Ολυμπιακός/Πέρα Αθηνών)  και  Γεωργία Ζαβιτσάνου/Γεωργία Χατζηλυγερούδη (Φοίνικες Πάτρας).

    Διπλό μικτό:1οι  Γιάννης Βλοτινός/Κατερίνα Ντουλάκη (Σαρτρ Γαλλίας/Κολόσα Ισπανίας), 2οι  Κώστας Παπαγεωργίου/Λάουρα Νικουλάε (ΑΣ Πέρα Αθηνών/Ολυμπιακός ΣΦΠ), 3οι  Γιάννης Γεωργαντάς/Κωνσταντίνα Μάγκου (ΟΑ Χανίων/Π.Κ.Δ. Ταύρου) και  Γιώργος Νταλιάνης/Αγγελίνα Παπαδάκη (ΑΚ Ζωγράφου/ΑΣ Πέρα Αθηνών).

    Οι αθλητές των συλλόγων μας που προκρίθηκαν στην τελική φάση,  δεν κατέβηκαν  να αγωνιστούν και η λόγοι είναι κάποιοι τραυματισμοί αλλά και οι επαγγελματικές τους υποχρεώσεις.

    16-05-2010   

       

     


  • ΑΝΟΔΟΣ ΣΤΗΝ Α2 ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ

    ΑΝΟΔΟΣ ΣΤΗΝ Α2 ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ

    Τα συγχαρητήρια μας στον Καλαϊτζή Δημήτρη, προπονητή της ομάδας μας, που φέτος ως αθλητής δόθηκε με υποσχετική ενός χρόνου στην ομάδα της Φιλίας Οραστιάδας και μαζί με τους συμπαίκτες του Γκουτζίδη Δημήτρη, Γραμμένο Νίκο και Κυριακίδη Γιώργο, κατάφεραν την άνοδο στην Α2 κατηγορία καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στο μπαράζ ανόδου αήττητοι, την δεύτερη προνομιούχο θέση κατέλαβε ο Α.Φ.Ο. Ανω Νεάπολης Αθήνας.

     18-04-2010


  • ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟΠ 8

    ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟΠ 8

    Με δύο αθλητές θα πάρουμε μέρος στο δεύτερο  τοπ 8 των παίδων, που θα διεξαχθεί στις 1 και 2 Μαΐου στην αίθουσα του Σ.Ε.Φ..

    Οι αθλητές μας Γιοβάς Ανέστης ως τέταρτος της λίστας, αγωνίστηκε και στο πρώτο τοπ 8 και είχε καταλάβει την 4η θέση και ο αθλητής μας Οικονόμου Γρηγόρης ως έβδομος της σχετικής λίστας, θα αγωνιστή για πρώτη φορά σ’ αυτήν την διοργάνωση.

    Τους ευχόμαστε καλή επιτυχία.

    18-04-2010


  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΦΗΒΩΝ

    ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΦΗΒΩΝ

    Οι αγώνες του ομαδικού είχαν αρκετές  αποχές και από της 17 ομάδες εφήβων που προκρίθηκαν στην τελική φάση,  έλαβαν μέρος στους αγώνες μόνο οι 14ης ομάδες.

    Οι αθλητές του Άδωνι που ακόμα ηλικιακά είναι παίδες αγωνίστηκαν στην κατηγορία των εφήβων, προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν. Αγωνίστηκαν στον 1ο όμιλο με αντιπάλους τον ΑΟ Πεύκη και τον ΟΑΑ Ηρακλείου όπου ηττήθηκαν και στους δύο αγώνες με σκορ 3-1, από  μία νίκη ο Ραμπότας Εμμανουήλ και ο Γιοβάς Ανέστης ενώ αγωνίστηκε και ο Οικονόμου Γρηγόρης.

    Την πρώτη θέση στους έφηβους κατέλαβε ο ΑΟΚ ΤΑΤΑΥΛΑ, δεύτερος ΑΣ το ΓΥΜΝΑΣΙΟ και την τρίτη θέση μοιράστηκαν ο ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ και ο ΑΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 2001. Ενώ στις νεανίδες την πρώτη θέση κατέλαβε ο ΔΑΟ ΤΑΥΡΟΥ, δεύτερη ομάδα η ΑΕ ΑΘΗΝΑ ΜΑΓΚΟΥΦΑΝΑ και τρίτες οι ΧΑΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ και οι ΦΟΙΝΙΚΕ΅ΠΑΤΡΑΣ.  

    10-04-2010


  • ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ από τους ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΩΝ

    ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ από τους ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΩΝ

    Καταρχήν μας άρεσε πολύ η επέκταση που έγινε στην αίθουσα του Σ.Ε.Φ. όπου διπλασιάστηκαν τα τραπέζια  και οι θέσεις για τους θεατές.

    Η επιστροφή της ομάδας μας από την Αθήνα ήταν ένας μικρός Γολγοθάς, διήρκησε 9 ώρες και 15 λεπτά, εκτός από την παράκαμψη των Τεμπών αντιμετωπίσαμε το μποτιλιάρισμα της Αθήνας αλλά και ένα μεγάλο τροχαίο στην εθνική όπου μας βρήκε καθηλωμένους για 2 ώρες περίπου, ευτυχώς ήμασταν καλή παρέα.

    Τις πρωτιές στα ομαδικά  στο παίδων και το κορασίδων τις κατέλαβαν ομάδες εκτός Αθήνας, η Καλαμαριά για τους παίδες και η Φοίνικες Πάτρας για της κορασίδες.

    Η πρωτιά για την Θεσσαλονίκη είχε να έρθει όσο και να φαίνεται απίστευτο 35 ολόκληρα χρόνια όταν το 1974-75 η ομάδα της ΧΑΝΘ είχε πάρει την πρώτη θέση, αξιοσημείωτο είναι ότι εκείνη την χρονιά και η Τρίτη θέση κατέλαβε ομάδα από την Θεσσαλονίκη ο ΑΕΤΟΣ, δηλαδή όπως ακριβώς έγινε και φέτος με τον Απ. Καλαμαριάς και τον Άδωνι.

    Αγωνιστικά ο αθλητής μας Οικονόμου Γρηγόρης στον αγώνα του ομαδικού με την Πρόοδο Αθηνών κέρδισε με σκορ 3-1 σετ τον μετέπειτα πρωταθλητή στο ατομικό παίδων Αγγελάκη Κωνσταντίνο.

    Και ο αθλητής μας Παπασάβογλου Στέφανος στους τρεις αγώνες που αγωνίστηκε είχε τρεις νίκες χωρίς να χάσει ούτε σετ και η μία νίκη του ήταν ενάντια του Τσόπελα Ανδρέα αθλητή του ΓΑΣ ΑΕΤΟΥ και νούμερο 8 του πίνακα αξιολόγησης.

    Μετά τον τραυματισμό του αθλητή μας Γιοβά Ανέστη στην μέση, με θλίψη διαπιστώσαμε ότι δεν υπήρχε γιατρός στον αγωνιστικό χώρο για να του παρέχει τις πρώτες βοήθειες.

    03-04-2010


  • 2 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ

     2 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΑΚΟΜΑ

    Το μεσημέρι της Κυριακής, αφού τελείωσε το ομαδικό, ξεκινάει το ατομικό αλλά και το διπλό των παίδων κορασίδων. Στο ατομικό παίδων έχουμε προκριθεί με τρεις αθλητές ενώ έχουμε και ένα ζευγάρι στο διπλό.

    Αναλυτικά στο ατομικό παίδων σε σύνολο 58 αθλητών, ο Οικονόμου Γρηγόρης περνάει τον πρώτο γύρο όμως σταματά στους 32 αφού χάνει από το νούμερο 2 του πίνακα αξιολόγησης Αντωνιάδη (ΠΕΡΑ 2005) με 3-1 σετ . Και ο Ραμπότας Εμμανουήλ κερδίζει στον πρώτο γύρο αλλά σταματά στους 32 με σκορ 3-2 σετ. Η επιτυχία ήρθε από τον Γιοβά Ανέστη που κερζίζει διαδοχικά του αντιπάλους του και στην 16αδα κερδίζει με 3-2 σετ τον Αλεξανδρόπουλο (ΓΑΣ ΑΕΤΟ) και στην 8αδα  τον  Δικόπουλο (Απ. Καλαμαριάς) με 3-2 σετ και 11-09 το κόντρα σετ και έτσι πέρασε στον ημιτελικό όπου έχασε από τον Σιαμίδη (Απ. Καλαμαριάς)  με 4-1 σετ θα πρέπει εδώ να πούμε ότι στον ημιτελικό ο αθλητής μας έπαιζε τραυματίας γιατί στον ημιτελικό του διπλού έπεσε και χτύπησε την μέση του, έτσι κατέλαβε την 3η θέση και επανέλαβε την περσινή του επιτυχία.Φωτογραφιες 018_resize

    Άλλη μια επιτυχία από το διπλό μας ,ο Γιοβάς Ανέστης / Οικονόμου Γρηγόρης κατέλαβαν την 2η θέση φτάνοντας εύκολα μέχρι την τετράδα όπου αντιμετώπισαν τους Τσόπελα/Αλεξανδρόπουλο με 3-2 σετ, όμως στο κόντρα σετ και ενώ ήμασταν μπροστά με 7-3 ο αθλητής μας Γιοβάς σκοντάφτει στην γωνία του γηπέδου με αποτέλεσμα να πέσει και να χτυπήσει την μέση του, τελικά κερδίσαμε με 11-5, αλλά ο τραυματισμό του μας έκανε εύκολους αντιπάλους στον τελικό με αντιπάλους Αγγελάκη / Σανιδά (Πρόοδος) και χάσαμε με 3-0 σετ.Φωτογραφιες 021_resize

    Ο δεύτερος προπονητής μας Καλαϊτζής Δημήτρης δήλωσε «Πήραμε όπου αγωνιστήκαμε μετάλλιο και αυτό μας κάνει ευτυχισμένους, η δουλεία μας δεν πήγε χαμένοι και από εδώ και πέρα θα δουλέψουμε ακόμα ποιο σκληρά και για άλλες επιτυχίες».  

    Επίσης να συγχαρούμε και τους: Σιαμίδη (Απ. Καλαμαριάς) 2ος ατομικό παίδων, Κώτση (ΑΣΕΑ Καβάλας) 3ος ατομικό παίδων, Σιαμίδη/Νάκο (Απ. Καλαμαριάς) 2οι διπλό παίδων, Κοτατζιάν(Εν. Αρμείων)/Μούρου (Εθ. Αλεξανδρούπολης) 2ες διπλό κορασίδων και Σιαμίδης (Απ. Καλαμαριάς) / Τσεκούρα (ΑΕ Αθηνα) 2οι στο μικτό.      

    02-04-2010